zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 1. týden

Emoce v umění: Extáze

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mystérium jménem gotika: Když se katedrály dotýkaly nebes
Gotické katedrály! Jejich stavba trvala mnohdy více než století. Jsou to díla mnoha generací a jejich stavitelé, obdivovaní i obávaní géniové své doby, šli mnohdy až na hranice lidských možností. Rakouský dokument. Přenesme se do doby, kdy se budovaly velkolepé katedrály. Jaké bylo tajemství jejich vzniku? Z čeho čerpali tehdejší mistři znalosti o konstrukci tak obrovských staveb? Přiblížíme vám příběh vzniku skutečných perel architektury, nekrásnějších zástupců těchto „pyramid Západu“ – katedrály svatého Štěpána ve Vídni, kolínského Dómu či katedrály v Chartres. Čím udivovaly středověké návštěvníky a co na nich a v nich obdivujeme dodnes? Kdo byli oni mistři stavitelé – tito umělci kamene?
Vysílání: 07.1., 09.00 hod., ČT2
Opakování: 09.1., ČT2., 11.1., ČT2

Folklore’s not dead!
Dokument o hledání průsečíků mezi kulturou československých imigrantů v USA a lidovou tradicí u nás pohledem Čechoameričanky Sonyi Darow. Režie F. Křivánek. Dokument pojednává o mladé umělkyni, která se věnuje hledání českých kořenů, přesahům mezi folklorem a environmentální šetrností a komunikaci mezi dvěma kulturně spřízněnými komunitami v Iowě a u nás. Hledá průsečíky mezi zbytky lidové tradice a kulturního dědictví Čechů a Slováků v Iowě a žitou kulturní realitou v České republice. Její poslední projekt ve spolupráci s Nadací Veronica a Zlatou Maděřičovou z Jihomoravské komunitní nadace se jmenuje Folklore’s not dead. Jde v něm o záchranu krojů a možnost jejich začlenění do současného oblékání.
Vysílání: 07.1., 17.55 hod., ČT2
Opakování: 08.1., ČT2., 12.1., ČT2

Arcimboldo: portrét odvážlivce
Příběh Giuseppe Arcimbolda, italského malíře, portrétisty a dekoratéra působícího ve službách Habsburků na dvorech ve Vídni a v Praze, praotce surrealismu. Francouzský dokument. Giuseppe Arcimboldo za svou uměleckou kariéru namaloval pouze okolo třiceti obrazů, a přesto poznamenal naši kolektivní imaginaci. Někteří jeho dílo považují za vtipné, pro jiné je odpudivé, nebo jen „zábavné“. Ale za touto zdánlivou lehkovážností se skrývá hloubavý, citlivý a melancholický umělec.
Vysílání: 01.1., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 03.1., ČT art., 05.1., ČT art

Emoce v umění: Extáze (1/24)
Za bakchickými obrazy Tiziana Vecelliho, Berniniho Extází svaté Terezy a Skrjabinovou extatickou hudbou se vypraví katalánský všeuměl a moderátor Ramón Gener v první části uměnovědného cyklu (2017). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodním díle mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ V prvním dílu se Ramón bude věnovat lidskému vytržení, tedy mimořádnému citovému stavu spojenému s nevnímáním okolí. Když v roce 1912 hledal německý lékař Anton Köllisch lék na zastavení krvácení, náhodou narazil na dosud neznámou látku. Tak otevřel cestu jedné z nejznámějších syntetických drog světa MDMA, známé jako Extáze. Není to náhodné jméno. K efektům této látky patří euforie, pocit štěstí a vnitřní klid. Už ve starověku lidé hledali mezi stimulujícími látkami něco, co by je vyneslo do výšin. To jim umožnil při rituálních oslavách bůh vinobraní a vína, řecký Dionýsos a jeho římský ekvivalent Bakchus. Tehdy lidé prožívali nespoutané veselí a extázi. Jejími účinky ve výtvarném umění, například Tizianův obraz Bakchanálie na ostrově Andros nebo v hudbě Skrjabinova Poema extasa z roku 1907 se stanou předmětem Ramónova bádání v první části rozsáhlého španělského cyklu.
Vysílání: 01.1., 01.05 hod., ČT art
Opakování: 07.1., ČT art

Marko Čermák – poslední romantik
Životní vyznání významného českého kreslíře, hudebníka a trampa. Režie L. Moulis. Dokumentární portrét. Ilustrátor a malíř Marko Čermák vešel do povědomí českých čtenářů především ve spojení s kultovním českým komiksem Rychlé šípy a knihami spisovatele Jaroslava Foglara, se kterým spolupracoval od roku 1968. Jako hudebník, významná osobnost českého bluegrassu a country, byl zakladatelem a členem skupin Greenhorns a WhiteStars. Díky skvělým interpretacím a originálním textům jsou písně těchto skupin u nás stále živé napříč generacemi. Skupina Paběrky, kterou založil kvůli interpretaci trojhlasých vokálů, hraje na české scéně již 37 let. Byl také průkopníkem hry na pětistrunné banjo, první nástroj si postavil sám, napsal první české školy a v roce 2007 obdržel jako první Čech americkou cenu IBMA za přínos tomuto žánru. Tramping a láska k pobytu v přírodě je další důležitou věcí v životě Marko Čermáka. Romantické vidění světa uvádí jako svoji základní životní polohu, která se promítá do jeho výtvarné práce, hudebních textů i hudby samotné.
Vysílání: 03.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 07.1., ČT art., 08.1., ČT art

Galerie moderního umění Hradec Králové
V budově bývalé secesní záložny sídlí jedna z předních galerií zaměřených na moderní české umění (2004). Režie P. Kudela. Mezi klenoty královéhradecké moderní architektury se skví i secesní budova od architekta Osvalda Polívky, v níž od roku 1990 sídlí Galerie moderního umění. V jejích sbírkách jsou zastoupeni význační umělci – Josef Váchal, Jan Preisler, Josef Čapek a řada dalších. Pozornost láká ucelená sbírka českého kubismu i bohatě zastoupená díla českých předválečných i poválečných surrealistů. Kromě stálé expozice tu jsou umělci pravidelně představováni v širším spektru svých děl, které skrývají galerijní depozitáře.
Vysílání: 03.1., 03.00 hod., ČT art
Opakování: 09.1., ČT art

27.12.2023 12:12:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek



Časopis 25 - sekce

DIVADLO

Andrew Scott se vrací v inscenaci Slunce v pasti!

Andrew Scott a Indira Varmu (Foto: Manuel Harlan)

Andrew Scott ví, co to obnáší být hvězda. Už od první série populárního seriálu Sherlock, kde si zahrál mistra celý článek

další články...