zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Soubor Divadla v Dlouhé v Lodži

Mokrá kapela Divadla v Dlouhé (Foto archiv divadla)

  

Soubor pražského Divadla v Dlouhé, jehož sály byly zcela zničeny srpnovými záplavami, navštívil minulý týden Lodž, kde polští kolegové uspořádali sérii akcí v jeho prospěch. Divadlu připadl výtěžek z pohostinského vystoupení, koncertu vážné hudby a aukce výtvarných děl a finanční dar lodžských uměleckých sdružení.
Divadlo v Dlouhé uvedlo na Velké scéně Nového divadla v Lodži první představení svého nejnovějšího titulu Mokré písně z Dlouhé aneb Co nevzala voda. Vstupenky na toto benefiční představení stály 200 zlotých (asi 1 500 Kč) a koupili si je i mnozí známí polští umělci, mezi jinými filmový režisér Krzysztof Zanussi, divadelní režiséři Kazimierz Dejmek a Wojciech Nowak, herečka Joanna Szczepkowska či básnířka Wislawa Szymborska. Někteří z nich se sice představení nemohli osobně zúčastnit, ale přesto zakoupením lístku přispěli k obnově divadla. Reprezentativní vstupenky měly symbolické jméno Cihlička a vedle představení Divadla v Dlouhé platily i na koncert vážné hudby z děl českých a polských skladatelů v podání lodžských hudebníků a zpěváků, mezi nimiž bez nároku na honorář vystoupili i slavný basista Wlodzimierz Zalewski, sopranistka Joanna Woś a barytonista Zbigniew Macias. O přestávce koncertu úspěšně proběhla aukce téměř třiceti obrazů a grafik věnovaných lodžskými výtvarníky.

Hlavní organizátorkou celé benefice byla herečka Nového divadla Ewa Wichrowská, kterou v červnu uchvátila inscenace Dostojevského Běsů v režii Hany Burešové. Po zprávách o povodni v Praze a jejích důsledcích pro Divadlo v Dlouhé pak přesvědčila řadu svých kolegů, vedení Nového divadla i představitele města, aby významným způsobem pomohli. Součástí pobytu byl i oficiální oběd pořádaný primátorem města Lodže Krzysztofem Jagiellem za účasti viceprimátora Sylwestra Pawlowského, který nad celou akcí převzal záštitu.
Premiéra Mokrých písní byla přijata s mimořádným ohlasem, diváci ocenili kolektivní souhru a muzikálnost herců, a také humor a nadhled, kterého se jim dostalo místo očekávané tryzny. K vynikající náladě v sále přispěli i moderátoři večera Tomáš Turek (hovořící plynně polsky) a Miroslav Hanuš, který do hry zapojil i simultánního tlumočníka Michala Sieczkowského.
Iniciativa paní Ewy Wichrowské tímto nekončí, v druhé půli letošní sezony chce zorganizovat hostování Divadla v Dlouhé s inscenací Běsů, a to buď opět v Lodži nebo na festivalu v Toruni.
K obnově Divadla v Dlouhé přispěl i Teatr powszechny z Varšavy, který na jeho konto poukázal veškerý výtěžek z mimořádného představení své inscenace Kdo se bojí Virginie Woolfové. Honorářů se při této příležitosti vzdali nejen herci, ale také technický personál divadla.
Zpracovala Karola Štěpánová.

7.10.2002 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek


Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...