zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Bez hranic se přesouvá na rok 2021

Těšín - Bez hranic

autor: archiv   

zvětšit obrázek

S ohledem na aktuální nepříznivou epidemiologickou situaci se 30. edice Mezinárodního divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC, která byla plánovaná v termínu od 1. do 9. 10. 2020, přesouvá na podzim roku 2021.
Aktuální omezení, díky kterým je těšínský okres v barvě žluté a nejasná perspektiva pro zlepšení situace v nejbližší době, stejně jako nejistota v české části Těšínského Slezska, nedovolují pořadatelům realizaci programu festivalu v plánovaném rozsahu a za bezpečných podmínek pro návštěvníky.
Děkují umělcům, kteří měli vystoupit v rámci letošního divadelního svátku nad Olší. Věří, že pozvání k účasti budou moci přijmout v budoucnu. Poděkování patří také všem podporujícím institucím národním i lokálním a nadacím a firmám, které deklarovaly finanční podporu pro letošní jubilejní edici festivalu.

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a až doposud přežívajících vzájemných stereotypů.
Iniciativa se zrodila na prahu svobody v době, kdy jak v Polsku tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a členové Občanského fóra v Českém Těšíně se rozhodli pro společnou kulturní aktivitu, Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili myšlenku společného divadelního festivalu. První festival byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla (r. 1990). Z této iniciativy se zrodil pravidelný mezinárodní divadelní festival, jež dodnes představuje nejvýznamnější divadelní inscenace a mnoho dalších doprovodných aktivit (konference, výstavy, diskuse, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických souborů, alternativní divadla, čtení nových dramatických a literárních děl, divadelní vlak a spolupráce s festivalem Dream factory, atd). Na festivalu kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.
Význam festivalu podtrhlo i setkání ministrů kultury zemí Visegradské 4 na X. ročníku v roce 1999. Zdůraznění jeho potřebnosti svědčí i podpora a dotace z mezinárodních fondů a záštity ministrů kultury, velvyslanců, generálních konzulů a národních center V4.
Na úspěšnou realizaci divadelního festivalu pak navázaly další česko-polské aktivity SPCzS: Festival SPCz, filmová přehlídka Kino na Hranici a prestižní výstavy, cykl konferencji Dialogi Havlovske, Dux Poloniae Baptizatur (projekt věnovaný 1050 výročí křesťanství v Polsku)). Tato vzájemná spolupráce pak dala podnět i pro vznik dalších mezinárodních akcí trvajících dodnes v Cieszyne a Českém Těšíně, i takových, jako je Svátek tří bratří, Mezinárodní dekáda varhanní,komorní hudby a sborového zpěvu, Strašidla na Zámku.

15.8.2020 12:08:54 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článek


Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...