zvláštní poděkování
Quantcom.cz

GASPARÁDA 2022 je tu!

Matteo Galbusera (The Loser)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Karlovo náměstí v malebném historickém centru Kolína 2. a 3. září opět ožije divadlem. Nenechte si ujít sedmnáct skvělých představení. Přijďte se znovu pobavit, zasmát, dojmout, zasnít a žasnout…
V letošním roce již uběhlo 226 let od narození Jeana Gasparda Deburaua v Kolíně, ale jeho odkaz je stále živý. Proto k jeho poctě pořádáme jedinečný festival vycházející z tradiční pantomimy a prezentující zejména nonverbální směry divadelního umění. Každoročně v historickém centru památkové rezervace Kolína účinkují nejen ti nejlepší umělci z celé České republiky, ale také významní hosté ze zahraničí. Na koho se letos můžete těšit?

Humor je kořením života, a proto letos s radostí přivítáme zahraniční hvězdu festivalu Itala Mattea Galbusera s představením The Loser. Galbuser je přímo králem humoru a absurdnosti, jeho komedie a talent byly oceněny na nejvýznamnějších světových festivalech. Performer, který má za sebou mimo jiné účinkování v Cirque du Soleil a který vystupoval ve třiceti zemích světa (od Kanady po Indii, od Spojených arabských emirátů po Kolumbii), přijede do Kolína coby zaměstnanec Národní pošty. Osamělý a frustrovaný muž, jenž tráví každou neděli rybařením v představách, že je úspěšný tenista. Gasparáda varuje: Představení způsobuje záchvaty smíchu!

Vraťme se ale na začátek. Festival opět po roce otvírá dobrodružným vyprávěním TEÁTR PAVLA ŠMÍDA,
jehož Větrná pohádka je plná písniček a milého humoru.
Poté můžete s HOLEKTIVEM nakouknout pod záclonku baletního světa. Kolik vrstev má jedna bílá sukýnka? Staňte se žáky Lekce špičkování, kde se humor vkrádá pod přísnou baletní taktovku.
Groteskami v programu vskutku nešetříme, proto vám další v pořadí přímo marinovanou v klauniádě a zvanou HAPPY HOUR představí SQUADRA SUA.

Z Brna k nám přijede divadlo LABIL BONES – klaunské duo Břéťa a Čeněk s představením ZNOVU VĚČNĚ ZNOVU v pátek a v sobotu s CVIČENCI ZA ČÁROU. Pod heslem „ve zdravém těle, zdravý duch“ se snaží dva klauni-cvičenci zacvičit dokonalou sestavu. Sloganem jejich představitelů Ondřeje Klíče a Michala Chovance, kteří také účinkují v Manéži Bolka Polívky, je: „Chtěli být Laurelem a Hardym, ale zůstali Břéťou a Čeňkem.“
AHAAA! od KOŤÁTKA ZKÁZY & TANTE FRIEDL – Jakub Urban (CZ), Helena Urban (CZ), Magdalena Kriss (DE), Dan Wall (DE/USA) – je úplně všechno, hodně a najednou – hudba, akrobacie, komiks, hospodářská zvířata, vědci, superhrdinové… Představení je inspirováno životem, myšlenkami a prací Milevy Marić a Alberta Einsteina.

Dvě večerní představení skupiny PARAU PARAU z Jablonce nad Nisou se vypraví skrze scénický tanec a pohybové divadlo s nadsázkou za starými českými pověstmi a také za současnou dobou plnou paradoxů a absurdit.
Černé divadlo WOW BLACK LIGHT THEATRE si za dvacet let své existence vydobylo neotřesitelnou pozici nejen na české scéně. Kromě pravidelných představení na své domovské scéně v pražském divadle Broadway se účastní také mnoha akcí po celém světě. Úchvatné představení vás doslova vtáhne do děje a řeknete si prostě – WOW! Uvidíte krásné barvy, ohromující tvary a uslyšíte podmaňující hudbu. Připravte se také na gejzír překvapivých momentů a neopakovatelný emotivní zážitek, úžasné techniky černého divadla a 4D efekty.

Jak člověk stárne, pomalu přestává snít. Někdy se ale do krajin fantazie dokáže vrátit, třeba při setkání s dětmi. Bylo by pěkné, kdyby k takovému setkání došlo a kdyby společně (dospělí i děti) objevili TAJEMSTVÍ OBLAKŮ. AIRGYM ART COMPANY vám příběh bude vyprávět skrze závěsnou a pozemní akrobacii, pohybové divadlo a klaunerii v sobotu 3. září.
Chcete si zkusit ŽONGLOVÁNÍ? V sobotu je pro vás připravena žonglérská dílna s míčky, kruhy, diaboly, flowersticky a dalším žonglérským náčiním pod vedením pánů Adama a Václava zvaných BRATŘI V TRICKU.

V MISI OMEGA přichází soubor KOŤÁTKO ZKÁZY s novou fantastickou show plnou humoru, agentů, naprosto logických závěrů, párové akrobacie, záchrany světa, spasení a dalších úžasností.
I v letošním roce se můžete těšit na vystoupení studentů a absolventů Katedry nonverbálního divadla HAMU v Praze – HAMU MIME EVENING, tj. etudový večer plný pantomimy, klaunerie, grotesky a improvizace.
Skupina AIRGYM ART COMPANY vás zavede do světa Mathisů (poutníků nekonečnou oblohou) a bude vám vyprávět jejich legendy plné napětí, kouzel a velkých činů… TAJEMSTVÍ OBLAKŮ příběhy, které vám na chvíli dovolí vzlétnout.

Závěr 11. ročníku festivalu bude patřit BLACKOUT PARADOX a jejich grotesce RECOMBINATION s množstvím ohnivých a pyrotechnických efektů, nadmíru zapáleným vědcem a doutnajícími mechanickými bytostmi.
Během festivalu se můžete těšit i na promítání fotografií z minulých ročníků festivalu a na další překvapení.
Jste srdečně zváni do světa zázračného divadla, nevšedních zážitků a radosti – na festival GASPARÁDA 2022 v Kolíně!

Sledujte facebookové stránky festivalu, kde najdete podrobné informace, zajímavosti a různé úžasnosti z divadelního světa.

15.8.2022 18:08:51 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Divadelná Nitra 2022

Divadelná Nitra 2022

Len pár dní nás delí od ďalšej kapitoly, ktorú Medzinárodný festival Divadelná Nitra začne písať v piatok 23. ...celý článek


Čekání na Václava 2022

Čekání na Václava 2022

Klicperovo divadlo připravilo další ročník festivalu Čekání na Václava, kterým tradičně již od roku 2004 zahaj ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

13. komnata Tomáše Linky

Tomáš Linka

13. komnata Tomáše Linky
Známý zpěvák country a hráč na foukací harmoniku má závažný sluchový hendikep. I p celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokument o mužích v podvozku Boeingu 747

Muž, který spadl z nebe

Muž, který spadl z nebe
V roce 2015 se dva muži schovali v podvozku Boeingu 747. Jeden nepřežil a vypadl v celý článek

další články...