zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vzdálení pozorovatelé

Lucia Scerankova, Prázdna Planéta, 2013

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem připravila v cyklu Nová jména výstavu pod titulem VZDÁLENÍ POZOROVATELÉ. Výstava vychází z nové situace, kdy se zdá, že pozorování hvězdné oblohy, úvahy o dějích probíhajících ve vesmíru už nejsou jen doménou vědců, filozofů a amatérských astronomů a v poslední době snad více než kdy jindy pronikají do prací řady vizuálních umělců.

Díla některých vznikají jako intuitivní odpověď na jedinečný impuls, jiná jsou výrazem dlouhodobého osobního zaujetí, kontinuální práce, ne-li systematického výzkumu. Pozorování a výzkum dějů ve vesmíru představuje oblast, která snad více než kterákoliv jiná vzbuzuje otázky dotýkající se možností objektivního poznání a zachycení skutečnosti. Nejen zástupci exaktních věd, ale i výtvarní umělci si kladou otázky po schopnostech vnímat a poznávat realitu skrze naše smysly a možnostech a způsobech zprostředkování této zkušenosti. Jaké jsou v tomto ohledu možnosti umění? Nejde jen o marnou snahu dotknout se něčeho, co je s lidskou zkušeností nesouměřitelné? Strategie umělců ve snaze o poznání a zachycení mnohdy zdánlivě nepostihnutelných jevů jsou různé. Někteří pracují na bázi metafory nebo zachází s modelovými situacemi. „Jakoby nám vytvoření modelu situace mohlo pomoci porozumět skutečnosti, umožnilo převzít kontrolu i v případě, že jde o něco, co nás přesahuje, tam kde to není možné.“(Lucia Sceranková) Snaží se znovu prožít velké události, které se staly někde jinde. Rekonstruují je v jiném čase i zcela odlišném prostoru. Jiní se ve svých pracích vrací k symbolickému zobrazení nebeských těles i astronomických jevů v příbězích starověkých mýtů, k porovnání po staletí tradované kolektivní zkušenosti se svou vlastní. Porovnávat možnosti nalezení odpovědí na kladené otázky prostřednictvím vědy a umění se může jevit jako banální. Umění však oproti vědě disponuje jednou výhodou a to svobodou přístupu. Nemusí se řídit striktně danými pravidly a parametry. Naopak může vytvářet pravidla vlastní. Nabízí tak nová hlediska v situacích, kde nelze zkoumané objektivně zaznamenat ani změřit, „nabízí slovník, kterým lze vyjadřovat to, co se jinak jazyku vzpírá.“(Pavla Sceranková)

Výstava, na níž jsou zastoupena díla Aleny Kotzmannové, Karolíny Mikeskové, Tomáše Moravce, Jana Pfeiffera, Anny Ročňové, Lucia Scerankové a Pavly Scerankové, probíhá v galerii moderního umění v Roudnici nad Labem do 24. května 2015.

5.5.2015 19:05:21 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...